Valiant je engleski golub pismonoša u crtanom filmu o mladom nespretnom golubu koji silno želi postati heroj i pomoći zaraćenim Evropljanima sudjelujući u opasnim operacijama britanske Kraljevske avijatičarske jedinice golubova pismonoša tokom Drugog svjetskog rata.Priča inspirisana nekom od stvarnih u kojima su golubovi bili heroji.
Prije nekoliko dana smo imali vijest o golubu “Cher Ami” koji je spasio “izgubljeni bataljon” – 194 vojnika.No, nije “Cher Ami” ni prvi, a ni jedini golub koji je bio heroj.
Jedan od prvih zapisa o golubovima govori da ih je za slanje poruka koristio i perzijski kralj Kir, a kao telefonsku vezu koristio ih je i Julije Cezar. Prva masovna upotreba golubova zabilježena je prilikom
opsade Pariza (1870. – 1871.) za vrijeme francusko – pruskog rata.
Golubovi su balonima punjenim plinom bili prenošeni iz Pariza do odsječenih francuskih gradova od kuda su se oni vraćali u Pariz s porukama građana i vojnika. Tokom rata preneseno je 150 hiljada vojnih i oko milion privatnih poruka. Bila je to prekretnica i od tada su golubovi i službeno postali vrlo često sredstvo komunikacije tokom ratovanja.
Zašto?
Telefonske ili telegrafske žice moglo se prekinuti ili prisluškivati, no golubovi su rijetko zakazivali. Tokom prvog svjetskog rata, 1917. godine američka vojska osnovala je prvu golublju brigadu. Procjenjuje se da je tokom Prvog svjetskog rata u službi prenošenja vojnih poruka angažovano pola miliona golubova, a u Lilleu ( Francuska) i Spandauu (Njemačka) golubovima koji nisu preživjeli rat podignuti su spomenici.
Drugi svjetski donio je nove izazove, ali golubovi su bili uvježbaniji nego ikada prije jer je svaka vojska koja je držala do sebe imala golublju jedinicu. Primjerice, u Engleskoj su ih koristili svi rodovi vojske (kopno, voda, zrak) i tako je nastala Nacionalna služba za golubove, kao volonterski civilni servis čija zadaća je bila uzgajati golubove za vojne svrhe.Tokom rata uzgojeno je 200 hiljada komada koji su RAF-u pomagali u borbi protiv Nijemaca. Tokom rata iz aviona je izbačeno 16,554 golubova, a zajedno s važnim podacima do cilja su stigla njih 1832.
Kako bi odali počast golubovima pismonošama Englezi su 1943. godine uveli Dickinovu nagradu za posebne zasluge životinja u drugom svjetskom ratu, a primila su je 32 goluba. Amerikance su golubovi spasili nakon iznenadnog japanskog napada na Pearl Harbour. Uništene su tada glavne komunikacijske veze, no komunikaciju između američkih brodova i vojih baza preuzeli su golubovi. Njemačka je prva u Europi osnovala golublju poštu i ptice pripremila za rat. U Spandau kraj Berlina bilo je sjedište i u njemu je bilo oko dvije i po hiljade golubova. Golubovi su se intenzivno koristili tokom napada na Francusku, Jugoslaviju i Grčku.
U bivšoj Jugoslaviji, odmah nakon Drugog svjetskog rata, organizirana su društva uzgajivača rasnih golubova, a kao ratni plijen, uzgajivači su zarobili i nekoliko njemačkih golubova. Kasnije su uvezeni i kvalitetni golubovi pismonoše iz tadašnje Čehoslovačke, Mađarske, Belgije, Njemačke, Engleske i mnogih drugih država.
zooportal.hr