Naučnici Harvardskog univerziteta trenirali su golubove da lete kroz umjetnu šumu s malom kamerom pričvršćenom na glavi, davajući im tako ptičju perspektivu.
„Pričvršćivanjem kamere za glavu ptice, kao i snimanje ptice s obje strane dok leti, možemo rekonstruisati tačno šta ptica vidi i kako se kreće“, rekao je dr.sc. Huai-Ti Lin, voditelj istraživanja koji ima posebno razumijevanje dinamike leta, budući da je i sam pilot aviona na daljinsko upravljanje. Istraživanje je predstavljeno na godišnjoj konferenciji Društva za eksperimentalnu biologiju u Glasgowu početkom jula 2011.
Metode koje golubovi upotrebljavaju za navigaciju kroz zahtjevnu okolinu mogu se upotrijebiti za razvoj tehnologije autopilota. Budući da golubovi imaju panoramski vid i široko vidno polje, vrlo su pogodni za ovaj zadatak, jer im takav vid omogućava primjećivanje prepreka s obje strane. Vid mogu stabilizovati i brzo mijenjati poglede pomoću male i brze kretnje glave koja se naziva ‘sakada glave’.
Naučnici su također pokazali da ptice posjeduju i druge vještine koje bi mogle biti važne za mašine koji koriste autopilote, n.pr. sposobnost odabira najkraće rute.
“To je vrlo uspješan način za prolazak kroz šumu jer odabirom najkraćeg puta ptica potroši manje energije i brže dolazi do svog odredišta.” rekao je Lin. “Zanimljivo je i da golubovi iz šume izlaze krećući se u istom smjeru kojim su i ušli, bez obzira na stranputice u šumi.”
Pri upotrebi robota ili bespilotnih letjelica neprocjenjivo bi bilo samo moći osigurati koordinate odredišta bez detaljnih podataka o mogućim preprekama koje bi se mogle naći na putu.
“Kada bismo mogli razviti tehnologiju, koja se temelji na istim metodama koje ptice koriste, mogli bismo prepustiti kretanje robotu bez unošenja daljnjih podataka”, zaključio je Huai-Ti Lin.
izvor: znano.st